28 stycznia - Wracając do niebezpiecznego miejsca

"Wróć do ziemi twych przodków, do twego kraju rodzinnego, Ja zaś będę z tobą ". - 1 Księga Mojżeszowa 31,3.

Przeczytaj: 1 Księga Mojżeszowa 32

Tkwi w każdym z nas skłonność do ucieczki przed problemami. Pozostawiamy bolesne rzeczy gdzieś z tyłu w nadziei, że już więcej nie będziemy musieli się z nimi zmierzyć. W Biblii Bóg znalazł ironiczny a zarazem cudowny sposób, by nas zmusić do powrotu i stawienia czoła rzeczom, które chcemy głęboko zakopać czy zignorować. Bóg nie zgadza się na to, byśmy trwali nieuleczeni. Jego zadanie polega na tym, by zmusić nas do zmierzenia się z życiowymi problemami i pomóc odnieść nad nimi zwycięstwo. Jeśli wciąż będziemy uciekać, nigdy nie będziemy zwycięzcami. Nie jesteśmy zwycięzcami w łasce Bożej dopóki nie zmierzymy się z problemami i ich nie pokonamy.

Bóg kazał Jakubowi wrócić do Kanaanu, do ziemi, z której niegdyś uciekł, do krainy, w której żył jego brat, którego kiedyś obraził. Jakub czekał dopóki Bóg wyraźnie mu nie powiedział, że ma wracać i najprawdopodobniej pierwsze pytanie Jakuba w odpowiedzi na polecenie Boga brzmiało: „Panie, czy Ezaw jeszcze żyje?” Ezaw wciąż żył, a obecność Boga stanowiła jedyną gwarancję ochrony, jakiej Bóg udzielił Jakubowi.

Czy uciekasz od swoich ukrytych lęków? Bóg może cię poprosić, byś zawrócił do miejsca, z którego uciekłeś, żebyś pokonał lęk, zranienie czy ból. Jego obietnica, że będzie cię chronić, jest też obietnicą Jego obecności.

(za: Każdy dzień)