8 stycznia - Praca dla każdego

I rzekł Pan do Mojżesza: Oto wybrałem Besaleela, syna Uriego, syna Chura z pokolenia Judy. I napełniłem go duchem Bożym, mądrością i rozumem, i umiejętnością wykonywania wszelkiego rodzaju prac. - Księga Wyjścia 31,1-3

Przeczytaj: Księga Wyjścia 38,22-23
 Ostrożnie oceniaj wartość drugiego człowieka. Łatwo jest sądzić innych według naszych zainteresowań i mocnych stron. Ale ten, którego najniżej ocenisz, może posiadać dar, jakiego kiedyś możesz potrzebować.

 Na studiach zaprzyjaźniłem się ze studentem, który niezbyt dobrze się czuł w środowisku akademickich intelektualistów. Był przekonany, że Bóg powołał go do służby, ale miał problemy z zaliczeniem kursu greki. Nauka sprawiała mu trudność, a studia w seminarium okazały się wielkim wyzwaniem. Był jednak szczególnie utalentowany w dziedzinie mechaniki, więc dbał o to, żeby samochód profesora filozofii zawsze działał sprawnie.

 Mój przyjaciel został pastorem w małym miasteczku. Wszyscy go kochali. Podczas rozmowy powiedział: „Wiesz, że w naszym mieście mamy serwis samochodowy? Często tam zajeżdżam, żeby pogadać z mechanikiem i prawie nigdy nie mogę się oprzeć pokusie, wpełzam pod samochód i zaczynam w nim grzebać”.

 Nie byłem więc zdziwiony, słysząc, że złożył podanie o wyjazd na misję. Później jego lokalny przełożony stwierdził: „Nie poradzilibyśmy sobie bez niego. Dzięki niemu działały wszystkie potrzebne nam urządzenia i maszyny. I jest też naszym pilotem. W nagłej potrzebie jest najcenniejszym pracownikiem tej placówki. A poza tym, wszyscy go uwielbiają.”

 Bóg wie, co robi, kiedy stawia nas na jakimś miejscu, a każdy ma takie miejsce dla siebie. Jeśli twoje obdarowanie różni się od darów, jakie mają inni, nie wpadaj w rozpacz. Znajdź miejsce w sam raz dla siebie. Jeśli ktoś ma inne dary niż ty, nie naśmiewaj się. Może jeszcze nie potrzebowałeś tej osoby, ale kiedyś będziesz jej potrzebował. Musimy patrzeć na każdego człowieka z pewną dozą przewidywania, oczekiwania i zachwytu. Pomyśl o Besaleelu. Kto mógł kiedykolwiek przypuszczać, że Bóg będzie potrzebował na pustyni artysty, projektanta i architekta (Księga Wyjścia 31,1-11)? za: Każdy dzień