Listy t. II - Bolesna wiadomość

Bolesna wiadomość

16 października 1962

Najmilsi,

Atmosferę naszego corocznego oczekiwania na święto Chrystusa Króla zakłóciła bolesna wiadomość. Dziś rano, o godzinie 5 zmarł nasz drogi Umberto Villa. 8 w poniedziałek był operowany i okazało się, że choroba jest poważniejsza niż diagnozowano i już poczyniła spustoszenie w organizmie. Lekarze wykluczyli możliwość poprawy, choć początkowo mówili o 6 miesiącach życia. Wczoraj stan zdrowia Umberto nagle się pogorszył i dzisiejszego ranka powrócił do Boga.
Uczestniczyłem wraz z nim we wrześniowej turze rekolekcji i podziwiałem zaangażowanie, z jakim, pomimo stanu zdrowia, uczestniczył w spotkaniach. Najbliższym mówił, że nie wierzy w postawioną diagnozę i obawia się najgorszego. Był osobą naprawdę zaangażowaną i wypełniał swe zobowiązania skrupulatnie i z pełnym oddaniem tak w sprawach pobożności czy apostolatu, jak i w sprawach społecznego zaangażowania jako burmistrz Trezzo. Swoje zobowiązania wypełniał z taką dobrocią, że nawet jeśli ułatwiały mu to cechy charakteru, to z pewnością był to owoc cnót. Pan chciał mu oszczędzić dni cierpień i widząc go gotowym, powołał go do domu Ojca. Umberto zaś „dzierżąc zapaloną pochodnię" swej wiary i miłości mógł stawić się na
wezwanie.

Wraz z nim, to już pięciu braci, którzy z nieba roztaczają nad nami opiekę, a ich nagła śmierć jest dla nas przestrogą, żeby być zawsze gotowym. 
Niech każdy ofiaruje za spokój jego duszy 3 Msze i odmówi różaniec oraz dodatkowo co, co podpowiada mu serce; Instytut zaś ze swej strony zamówi Msze gregoriańskie.
Do zobaczenia w uroczystość Chrystusa Króla; oby wiadomość o przejściu Umberco stała się dla nas bodźcem do odpowiedniego przygotowania się na święto.

Serdecznie was pozdrawiam w Chrystusie Królu