Stowarzyszenie «Città dell'Uomo» (Miasto człowieka) uczciło w Rzymie pamięć Giuseppe Lazzatiego

Z okazji setnej rocznicy urodzin Giuseppe Lazzatiego stowarzyszenie Città dell'Uomo (Miasto człowieka) wraz z Ośrodkiem duszpasterskim Uniwersytetu Katolickiego w Rzymie zorganizowało seminarium „Świeccy chrześcijanie w Mieście człowieka - dziedzictwo Giuseppe Lazzatiego”. W spotkaniu, które odbyło się 22 czerwca w klinice im. Agostino Gemelli, wzięli udział między innymi kard. Achille Silvestrini, emerytowany prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich oraz Guido Formigoni, wykładowca historii współczesnej na Uniwersytecie IULM w Mediolanie. 
Formigoni, przypominając, w jaki sposób metafora „Miasta człowieka” oznaczała dla Lazzatiego politykę w najwyższym wymiarze, stwierdził: „Polityka, mimo pełnej świadomości jej kryzysu, była dla Lazzatiego, przede wszystkim w odniesieniu do ugrupowań o inspiracji chrześcijańskiej, obszarem pełnej pasji, dialektycznej konfrontacji. (...) Dziś, żądałby on więc od wierzących konsekwentnej kontynuacji prób wyrażenia w sposób kreatywny zasad myślenia politycznego w uznaniu centralnego dla nich charakteru wiary”.
21 października w Mediolanie natomiast, w siedzibie Katolickiego Uniwersytetu Sacro Cuore odbyło się seminarium zatytułowane „Chrześcijańska świadomość a demokratyczne odrodzenie - zaangażowanie wychowawcze Giuseppe Lazzatiego”.