Gliwice: obchody 30. rocznicy koronacji Matki Bożej Łysieckiej

Uroczystą Mszą św. w rycie ormiańskim, celebrowaną przez ks. prof. Józefa Naumowicza, rozpoczęły się obchody 30. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Łysieckiej, który znajduje się w kościele ormiańskokatolickim św. Trójcy w Gliwicach. W uroczystości wziął udział bp Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki, który wygłosił homilię i udzielił na zakończenie błogosławieństwa pontyfikalnego.

Bp Kopiec przypomniał okoliczności koronacji cudownego obrazu, której przed 30. laty, 3 września 1989 r. dokonał ormiański patriarcha Piotr XVIII Kasparian wraz z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem. Zwrócił uwagę, że wtedy Gliwice należały do diecezji opolskiej, dziś są stolicą samodzielnego biskupstwa. 

- Wydobywamy naszą wdzięczność za obdarowanie nas tutaj, w Gliwicach, bogactwem charyzmatów, jakie są postrzegane w posłannictwie Kościoła Chrystusowego w ciągu długiej już jego historii. Okazja nadarza się dziś wspaniała, wracamy do wydarzenia sprzed 30-lat, gdy w naszym mieście, wtedy jeszcze pozostającym w ramach diecezji opolskiej, a dziś stolicy samodzielnego biskupstwa, dnia 3-go września 1989 roku ormiański patriarcha Jan Piotr XVIII Kasparian wraz z Prymasem Polski, kard. Józefem Glempem dokonał koronacji otoczonego niezwykłą czcią wiernych obrazu Matki Bożej z Łyśca” - powiedział bp Jan Kopiec w czasie dzisiejszych obchodów 30-tej rocznicy koronacji Matki Bożej Łysieckiej w Gliwicach.

„Jestem przekonany, że ten fakt, iż w Gliwicach znalazł swoje bezpieczne miejsce obraz Matki naszego Pana z Łyśca to dar opatrzności, byśmy nauczyli się ustawicznie poszerzać nasze horyzonty. Bo Gliwice, jak i cała ziemia górnośląska przez wieki była po za zasięgiem tych prądów i nurtów, na które otwarta była Rzeczpospolita Obojga Narodów, w której niemal od zarania dziejów znalazły swoją przystań różne narody, języki i wyznania. Ze wspólnotą ormiańską, doświadczamy tego poszerzenia, tu w Gliwicach, po 1945 roku.” - mówił w trakcie homilii bp Kopiec.

W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni wierni parafii ormiańskiej, mieszkańcy miasta, a wśród dostojników kościelnych znaleźli się także ks. prałat Bernard Koj, ekonom diecezji gliwickiej i ks. Jarosław Steczkowski, referent ds. Nadzwyczajnej Formy Rytu Rzymskiego w diecezji gliwickiej.

Cudowny obraz Matki Bożej pochodzi z Łyśca, miasteczka znajdującego się 8 km od Stanisławowa. Dzieje obrazu były burzliwe, w XVII w. specjalnie dla niego wybudowano drewniany kościół. Świątynia w następnym stuleciu spłonęła, obraz jednak ocalał i został umieszczony w nowo wybudowanym kościele. Gdy we wrześniu 1916 r. wojska rosyjskie zajęły Łysiec z wizerunku zdarto korony, suknie, kosztowne ozdoby i część wotów. Aby uratować obraz, został on wywieziony do Stanisławowa. W 1920 r. powrócił do Łyśca. Po II wojnie światowej został umieszczony w Gliwicach.

mw / Gliwice

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 września 2019
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski