Katowice: po raz 46. wręczono Śląską Nagrodę im. Juliusza Ligonia

Alicja Nabzdyk-Kaczmarek, Kazimierz Kimso oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach to tegoroczni laureaci Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia. Wręczenie nagród odbyło się w gmachu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

– Jest to nagroda, która łączy – powiedział Maciej Szepietowski, sekretarz kapituły nagrody. – Jest to nagroda, która jest tworzona przez ludzi i za każdą edycją, każdym wyróżnieniem, za każdą nagrodą kryje się inna historia, inni ludzie… – dodał na chwilę przed wręczeniem statuetek, którego dokonali ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, przewodniczący kapituły, Maciej Szepietowski, jej sekretarz oraz przewodnicząca oddziału opolskiego Civitas Christiana Alina Kostęska.

W tegorocznej gali udział wzięli abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej Adam Wodarczyk oraz dziekan Wydziału Teologicznego UŚ ks. prof. Antoni Bartoszek. - Nasi laureaci są „kamieniami szlachetnymi” na śląskiej ziemi. Myślę, że wspólnie mogliśmy zauważyć, jak za każdym z laureatów ciągnie się skomplikowana historia – mówił abp Józef Kupny. – Dziękuję za to, że szanowna kapituła kontynuuje to dzieło – dodał.

Głównym miejscem działalności Alicji Nabzdyk-Kaczmarek jest Opole. Za zasługi edukacyjne oraz wychowawcze, jak i pielęgnowanie wartości w duchu Pięciu Prawd Polaków i Patrona Nagrody otrzymała ona w tym roku ligoniowy laur.

Kazimierz Kimso jest przewodniczącym Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk. Kapituła nagrody zauważyła u niego przede wszystkim praktyczną realizację nauczania społecznego Kościoła i otwartość w prowadzeniu dialogu społecznego ukierunkowanego na realizację dobra wspólnego.


Działania Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach polegają na ochronie wszelkich dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego, dotyczących dziejów Powstań Śląskich. Nagroda, którą odebrała Halina Bieda, dyrektor muzeum, została przyznana przede wszystkim właśnie za dokumentowanie, pielęgnowanie i prezentowanie, we współczesnych formach narracji, historii oraz etosu śląskiego dziedzictwa powstańczego.

Tegoroczni laureaci wpisali się w listę wybitnych osobistości śląskiej ziemi, które już wcześniej odebrały ligoniowy laur. Wśród nich są m.in.: abp Alfons Nossol, Wojciech Kilar, prof. Jan Miodek, zespół „Ślaski” czy Henryk Jan Botor.

Śląska Nagroda im. Juliusza Ligonia to najstarsza regionalna nagroda w Polsce. Przyznawana jest od 1963 r. przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” osobom i instytucjom, które kierują się chrześcijańskimi wartościami, wnoszą znaczący wkład duchowy i cywilizacyjny w rozwój Śląska. Do tej pory wyróżnienie otrzymało 218 osób.

ks. sk / Katowice

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 września 2019
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski