Madagaskar: papież będzie jeździł lokalnym papamobile

Podczas rozpoczynającej się jutro wizyty na Madagaskarze papież Franciszek będzie jeździł papamobile wyprodukowanym na tej afrykańskiej wyspie. Biały samochód Manzana II wyprodukowała fabryka Karenjy w mieście Fianarantsoa.

Tak jak w tradycyjnym papamobile używanym przez Franciszka, podniesiony i przezroczysty dach umożliwi papieżowi pozdrawianie wiernych na stojąco nawet w deszczu. Dach zdobi papieska tiara. Pojazd wyposażony jest w wysokie, obrotowe krzesło i umieszczone z tyłu schodki. Na wyraźne życzenie Franciszka, pozbawiony jest natomiast szyb kuloodpornych, gdyż - jak poinformował wicekoordynator jego wizyty ks. Germain Rajoelison - nie lubi być oddzielony od ludzi i chce być naprawdę blisko nich.

Prace nad papamobile trwały pięć miesięcy z udziałem projektanta i 15 robotników. Fabryka Karenjy na co dzień produkuje tanie samochody (od 6500 euro za sztukę). Jednym z nich podczas swej wizyty w Fianarantsoa w 1989 r. jeździł papież Jan Paweł II.

Dyrektor handlowy firmy Henry Roussel podkreśla, że korzystanie przez Franciszka z papamobile wyprodukowanego na Madagaskarze jest „mocnym symbolem i silnym przesłaniem nadziei”, a także „uznaniem dla jakości umiejętności Malgaszów”.

- Często mówi się, że nasz kraj jest biedny. Jest biedny, ale popatrzcie, jak bardzo jego mieszkańcy są kompetentni! Ten pojazd został wymyślony przez ludzi pochodzących z ubogich rodzin, którzy znaleźli pracę - zaznacza ks. Rajoelison. I dodaje, że jest to doskonały przykład przesłania społecznego, jakie papież zamierza przekazać podczas podróży na Madagaskar.

pb (KAI/information.tv5monde.com) / Antananarywa

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 3 września 2019
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski