Sandomierz: „Dzień Otwarty” w Sądzie Biskupim rozpocznie odpust bł. Wincentego Kadłubka

„Dzień Otwarty” w Sądzie Biskupim zainauguruje uroczystości odpustowe ku czci bł. Wincentego Kadłubka – patrona miasta i diecezji, które obchodzone będą 13 października w Sandomierzu. Wierni będą się modlić o kanonizację patrona.

Z inicjatywy bp Krzysztofa Nitkiewicza w sobotę, 12 października w godzinach od 9.00 do 13.30 diecezjanie będą mogli skorzystać z porad w zakresie prawa kanonicznego u pracowników Sądu Biskupiego.  

Jak wyjaśniał ks. Michał Grochowina, oficjał Sądu Biskupiego, „Dzień Otwarty” sandomierskiego trybunału kościelnego odbędzie się po raz pierwszy. Jest to inicjatywa związana z uroczystością odpustową ku czci błogosławionego Wincentego Kadłubka. Pracownicy sądu będą do dyspozycji odwiedzających w udzielaniu porad i wyjaśnień prawa kanonicznego.

- Bł. Wincenty Kadłubek był człowiekiem niezwykle światłym i wykształconym, w tym również w zakresie prawa. Posługiwał się w swoich dziełach zasadami prawa rzymskiego i prawa kanonicznego. W związku z obchodami ku jego czci, będziemy do dyspozycji odwiedzających, by udzielać porad, odpowiedzi na niejasności i problemy związane nie tylko w kwestiach stwierdzenia nieważności małżeństwa, ale także dotyczących sakramentów i innych problemów lub niejasności – poinformował ks. Grochowina.

W niedzielę 13 października uroczystości odpustowe ku czci bł. Wincentego Kadłubka rozpoczną się o godz. 10 w kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła, skąd wyruszy procesja do katedry z relikwiami błogosławionego kronikarza Polski. Msza św. odpustowa sprawowana będzie pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Wierni będą się modlić o kanonizację patrona.

Bł. Wincenty Kadłubek urodził się w Karwowie, par. Włostów ok. 1160 r. Był prepozytem Kolegiaty Sandomierskiej w latach 1186-1207. Następnie został powołany na biskupstwo krakowskie 1208-1218. Po złożeniu urzędu osiadł w zakonie cysterskim w Jędrzejowie, gdzie zamarł 8 marca 1223 r. Oficjalnie zatwierdzony został w 1764 r. kult błogosławionego, który zaczął dynamicznie rozwijać się w regionie świętokrzyskim. Jest on patronem m.in.: Sandomierza i diecezji sandomierskiej.

apis / Sandomierz

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 2 października 2019
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski