Abp Skworc: Jezus przychodzi do nas w sakramentalnych znakach chleba i wina

W noc Bożego Narodzenia metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii w parafii katedralnej Chrystusa Króla w Katowicach. W homilii nawiązał do listu apostolskiego papieża Franciszka „Admirabile signum” o znaczeniu i wartości żłóbka. Mówił też, że Jezus przychodzi do nas w sakramentalnych znakach chleba i wina.

Na początku homilii metropolita katowicki przypomniał, że w Adwencie papież Franciszek podarował nam niezwykły prezent w postaci listu apostolskiego – Admirabile signum (Godny podziwu). To dokument ukazujący ogromne znaczenie i wartość żłóbka. Papież pochwala i zachęca do tego, by pielęgnować piękną tradycję rodzin, które w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie przygotowują stajenki. List został ogłoszony w Greccio, gdzie św. Franciszek zbudował pierwszy w historii żłóbek. Metropolita katowicki cytował papieża: „Żłóbek jest jakby żywą Ewangelią. Ukazuje nam czułość Boga i to, że zniża się On do naszej małości”. 

Abp Wiktor Skworc przywołał też słowa popularnej kolędy Wśród nocnej ciszy. Skupił się szczególnie na ostatniej zwrotce pieśni bożonarodzeniowej:

I my czekamy na Ciebie, Pana,
A skoro przyjdziesz na głos kapłana,
Padniemy na twarz przed Tobą,
Wierząc, żeś jest pod osłoną
Chleba i wina.


- Te słowa kolędy prowadzą nas od stajenki do ołtarza, gdzie Jezus przychodzi do nas w sakramentalnych znakach chleba i wina. Taka była Jego wola - zaznaczał hierarcha. „Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata” - przypominał słowa samego Jezusa. - Jego pierwsze przyjście przerodziło się w stałą obecność w wielkiej tajemnicy naszej wiary jaką jest Eucharystia - podkreślił abp Skworc. Mówił o tym, że wierzymy słowom Zbawiciela i czynimy „to” na Jego pamiątkę. - To Duch Święty sprawił, że stał się człowiekiem w łonie Dziewicy i dziś sprawia, że w łonie wspólnoty Kościoła rodzi się dla nas i dla naszego zbawienia w Eucharystii - podkreślał metropolita. Potwierdzał, że i my wierzymy, że Jezus jest pod osłoną chleba dziękując Mu za "cud miłości, dający nam pokarm na ziemskie pielgrzymowanie i wieczne życie, bo Eucharystia daje życie wieczne!" (por J 6, 58).

Zawracając się do zgromadzonych na Mszy pasterskiej wiernych na zakończenie homilii metropolita katowicki mówił: "Na naszych oczach spełnia się z pokolenia na pokolenie, rozpoczęta cudem Nocy betlejemskiej, tajemnica Bożego Emmanuela, a więc "Boga z nami" ludźmi i dla ludzi, „w których ma upodobanie”. Niech ta świadomość stale nam towarzyszy, byśmy „rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie żyli na tym świecie” i gorliwi byli w spełnianiu dobrych uczynków wobec naszych braci i sióstr!"

Pasterka to uroczysta Msza odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia w liturgiczną uroczystość Bożego Narodzenia. Upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji. W kościele katedralnym w Katowicach od lat przewodniczy jej metropolita katowicki.  Tegoroczna liturgia była transmitowana przez archidiecezjalne Radio eM oraz Polskie Radio Katowice.

asp / Katowice

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 grudnia 2019
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski