Biskupi z Europy i Ameryki Północnej w Ziemi Świętej

Biskupi z Europy i Stanów Zjednoczonych rozpoczęli 11 stycznia swą doroczną pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Po raz pierwszy taki wspólny wyjazd przedstawicieli episkopatów kilkunastu krajów zachodnich odbył się 20 lat temu z inicjatywy Stolicy Apostolskiej. Chcą oni w ten sposób wyrazić solidarność z chrześcijanami na tym terenie. W tym roku szczególną uwagę zwracają na trudne położenie wyznawców Chrystusa w Strefie Gazy, wschodniej Jerozolimie i Ramallahu.

„W Gazie spotkamy się ze wspólnotą chrześcijańską, która ma tam ważną szkołę. Jej uczniowie to w przeważającej większości muzułmanie i cieszy się ona bardzo dobrą opinią. Spotkamy się też z siostrami z Betanii, które na co dzień są rozdzielone z powodu muru wybudowanego przez Izrael" – powiedział w Radiu Watykański przedstawiciel włoskiego episkopatu bp Rodolfo Cetoloni OFM.

Przypomniał, że chrześcijanie są tam obecni od wieków i dodał, że w ostatnich czasach ich służba polega przede wszystkim na edukacji. "Za pośrednictwem szkoły, programów nauczania wprowadzają oni na te tereny własny styl życia, dzielenia się,  wzajemnego poznania się. Mamy odwagę zaproponować młodym coś nowego w tym świecie, gdzie konfrontują się oni z tymi, którzy pokazują im swoją siłę“ – podkreślił biskup diecezji Grosseto.

Krzysztof Bronk (KAI/Vaticannews) / Jerozolima

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 stycznia 2020
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski