Światowa Rada Kościołów zaniepokojona przemocą w Waszyngtonie

Światowa Rada Kościołów (ŚRK) wyraziła poważne zaniepokojenie protestami z użyciem przemocy w stolicy USA, Waszyngtonie. Zorganizowali je zwolennicy ustępującego prezydenta Donalda Trumpa. „Dążąca do podziałów, populistyczna polityka minionych lat wyzwoliła siły, które zagroziły zasadom demokracji w Stanach Zjednoczonych i całego świata, gdyż mogą być przykładem dla innych krajów", oświadczył w nocy 6 stycznia Ioan Sauca, pełniący obowiązki sekretarza generalnego ŚRK. Podkreślił, że sytuacja do jakiej doszło w Waszyngtonie, może mieć skutki daleko wykraczające poza politykę wewnętrzną USA i ma poważne znaczenie międzynarodowe.

ŚRK apeluje o natychmiastowe zakończenie przemocy oraz o powrót tradycyjnych procesów demokratycznych. Wzywa też wszystkie partie do „oporu wobec krótkotrwałych interesów politycznych” oraz do odpowiedzialnego działania. „Modlimy się o to, aby Kościoły Ameryki miały mądrość i siłę, aby w tym kryzysie odegrały przewodnią rolę na drodze do pokoju, pojednania i sprawiedliwości”, powiedział Sauca. 

W wyniku środowych zamieszek na terenie Kapitolu, gdzie swoją siedzibę mają Izby Reprezentantów i Senatu USA zmarły cztery osoby a co najmniej 52 zostało zatrzymanych.

ts (KAI) / Genewa

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 7 stycznia 2021
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski

Komentarze