“Wyznania” św. Augustyna w tłumaczeniu prof. Stanisława Stabryły

Ponadczasowe “Wyznania” św. Augustyna zostały odkryte na nowo we współczesnym tłumaczeniu prof. Stanisława Stabryły.

Od setek lat Tradycja Kościoła przechowuje w swoim skarbcu perły, które nigdy nie tracą urzekającego blasku. Jedną z takich pereł niewątpliwie są “Wyznania” św. Augustyna, które do dziś pozostają w gronie największych dzieł literatury duchowej. Nowego tłumaczenia tego wyjątkowego tekstu dokonał jeden z najwybitniejszych polskich humanistów, profesor Stanisław Stabryła. Książka została opublikowana nakładem wydawnictwa Esprit.

Nowe, uwspółcześnione tłumaczenie tego fundamentalnego dla kultury chrześcijańskiej dzieła jest zwieńczeniem pracy badawczej profesora Stanisława Stabryły. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie całą swoją karierę naukową poświęcił studiom nad grecko-rzymskim antykiem, znacząco przyczyniając się do wielkiego rozwoju filologii klasycznej w Polsce oraz popularyzacji kultury starożytnych Grecji i Rzymu. Dziś, profesor Stanisław Stabryła odkrywa pisma św. Augustyna na nowo i przybliża nam jego niezwykłą duchowość.

“Wyznania”, które św. Augustyn, Doktor Kościoła napisał już jako biskup, stanowią niezwykłe połączenie autobiografii z głębokim duchowym traktatem. Autor posłużył się w nich wspomnieniami własnych doświadczeń i przeżyć, aby wnikliwie opisać zakamarki ludzkiej duszy, która tylko w Bogu może znaleźć prawdziwe spełnienie. To uniwersalne dzieło przez stulecia stanowiło duchowy przewodnik zarówno dla niezliczonych rzesz prostych wiernych, jak i wielkich uczonych. “Wyznania” kryją w sobie nie tylko bogactwo treści o charakterze moralno-duchowym. To także pasjonująca lektura dla wszystkich miłośników filozofii i teologii. Św. Augustyn prezentuje w nich bowiem swoją intelektualną podróż od bezdroży herezji manicheizmu, przez inspirację akademikami i neoplatonizmem, aż do osiągnięcia głębokiej mądrości chrześcijańskiej.

W czasach pełnych niepokoju, warto wracać do tego co klasyczne, odkrywać nasze chrześcijańskie dziedzictwo na nowo. To potężne świadectwo wiary św. Augustyna, w nowym tłumaczeniu, z pewnością przyczyni się, do jeszcze głębszego poznania spuścizny duchowej Doktora Kościoła.

Książka Wydawnictwa Esprit dostępna jest już w sprzedaży. Szczegółowe informacje pod adresem https://www.esprit.com.pl/739/Wyznania.html

KAI / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 stycznia 2021
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski

Komentarze