Hiszpania: ponad 1000 kleryków w seminariach duchownych

W hiszpańskich wyższych seminariach duchownych uczy się obecnie 1066 kleryków, wynika z danych Konferencji Episkopatu Hiszpanii (CEE). Władze Kościoła w tym kraju wskazały, że choć liczba ta jest stosunkowo wysoka, ale odnotowały, że w ciągu zaledwie dwóch lat nastąpił spadek słuchaczy tych uczelnio wyższych o około 150 osób.

Komisja episkopatu ds. duchowieństwa i seminariów wskazała, że w roku akademickim 2020-21 do wyższych seminariów duchownych przyjętych zostało w Hiszpanii 215 nowych kleryków. Sprecyzowała, że 126 seminarzystów zostało w tym czasie wyświęconych na kapłanów.

Według statystyk Konferencji Episkopatu Hiszpanii w niższych seminariach duchownych tego kraju uczy się obecnie 227 osób. Władze CEE odnotowały, że przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego z tych placówek oświatowych do wyższych seminariów duchownych przeszło zaledwie 25 uczniów.

Kierownictwo hiszpańskiego episkopatu zapowiedziało, że pomimo pandemii utrzyma zaplanowane na 19 marca uroczystości związane z obchodzonym od 1935 r. w Hiszpanii Dniem Seminariów Duchownych. W ramach tego wydarzenia odbędą się m.in. akcje zachęcające młodzież do wstępowania do tych placówek oraz kwesty wspierające kleryków.

mz (KAI/CEE/VN) / Madryt

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 4 marca 2021
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski

Komentarze