Rok Rodziny “Amoris Laetita”. W tym czasie planowane są różne inicjatywy duszpasterskie

W uroczystość św. Józefa, 19 marca, zaczyna się Rok Rodziny • Papież ogłosił go z okazji 5. rocznicy podpisania adhortacji "Amoris Laetitia" • Ma być poświęcony pogłębianiu zrozumienia treści tego dokumentu oraz wzmocnieniu rodzin na całym świecie • W Archidiecezji Warszawskiej planowane są w tym czasie różne inicjatywy duszpasterskie •

Rok Rodziny “Amoris Laetitia” w Archidiecezji Warszawskiej zostanie zainaugurowany podczas obchodów uroczystości św. Józefa w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP przy ul. Deotymy na Kole. Kard. Kazimierz Nycz na Mszy o godz. 18:00 ogłosi tę świątynię diecezjalnym sanktuarium św. Józefa.

Odnowa miłości rodzinnej i znaczenia sakramentu małżeństwa, uświadamianie młodym wartości daru z siebie, to niektóre cele Roku Rodziny. Czas ten ma postawić rodzinę w centrum działań duszpasterskich, które uwzględnią problematykę dotyczącą małżonków, dzieci i młodzieży, osób w podeszłym wieku oraz trudnych sytuacji dotykających rodziny. W realizacji tych założeń ma pomóc rozpowszechnianie nauczania o rodzinie, które zawiera nauka Kościoła, ze szczególnym uwzględnieniem adhortacji “Amoris Laetitia”, oraz inicjatywy duszpasterskie.

W Archidiecezji Warszawskiej planowane są różne wydarzenia m.in. niedziele tematyczne poświęcone jednemu zagadnieniu, które dotyczy tematyki rodzinnej:

w 2020 roku – kwiecień: mężczyzna, mąż, tato; maj: kobieta, żona, mama; czerwiec: miłość małżeńska; lipiec: macierzyństwo (niepłodność, dziecko utracone); sierpień: wychowanie; wrzesień: kryzys małżeński; październik: komunikacja w małżeństwie i rodzinie; listopad: młodzież; grudzień: młode małżeństwa;

w 2021 roku – styczeń: dziadkowie i babcie w rodzinie; luty: duchowość małżeńska, marzec: dar i świętość życia; kwiecień: chorzy i starsi; maj: odpowiedź na powołanie do małżeństwa i rodziny (narzeczeni).

Kolejną inicjatywą, organizowaną przez Akademię Katolicką w Warszawie we współpracy z Duszpasterstwem Rodzin, jest konferencja online z cyklu “Duchowość dla Warszawy” pt. “O (nie) męskości, czyli jaki mężczyzna jest dziś potrzebny”, dotycząca problematyki bycia mężczyzną, mężem i ojcem. Gośćmi spotkania będą Janusz Wardak, trener i mówca z obszaru wychowania oraz Marcin Gomułka, współtwórca projektu “Początek wieczności”. Transmisja wykładu 25 marca o godz. 19:00 na stronie: akademiakatolicka.pl.

Inne inicjatywy o charakterze diecezjalnym i ogólnopolskim będą sukcesywnie publikowane na stronie Archidiecezji Warszawskiej oraz w specjalnym serwisie przygotowanym na Rok Rodziny na stronie: duszpasterstworodzin.pl. Informacje o nich można zgłaszać przez formularz dostępny na stronie internetowej oraz mejlowo na adres: draw@mkw.pl.

Rok Rodziny “Amoris Laetitia” zakończy się obchodami X Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie w czerwcu 2022 roku.

ms, kh/archwwa.pl

Komentarze